Seksologs: Kāpēc nevar beigt?

Apgrūtināta ejakulācija (nevar beigt) vai sēklas noplūdes aizture ir retāk sastopama nekā priekšlaicīga ejakulācija. Pie ejakulācijas aiztures, dzimumakts var noritēt pat stundu ilgi, vīrietim var būt nevainojama erekcija, vēlēšanās panākt sēklas noplūdi, bet lai kā censtos un tiktu stimulēts dzimumloceklis – netiek panākta vai ar lielām grūtībām tiek panākta sēklas noplūde.

Apgrūtinātu sēklas noplūdi novēro 2 no 1000 vīrieši un aptuveni 75% gadījumu, sēklas noplūdi šie vīrieši var panākt masturbācijas rezultātā. Sēklas noplūdes aizture var būt pastāvīga (jebkura dzimumakta laikā) kā arī tā var būt periodiska (dažu kontaktu laikā nevar sasniegt, bet citos notiek normāla sēklas noplūde).

Anejakulācija – sēklas noplūdes trūkums, kad ilgstoši stimulējot dzimumlocekli, jeb ilgstoša dzimumakta laikā nevar sasniegt sēklas noplūdi, dēļ kā dzimumakts vai dzimumlocekļa stimulācija tiek pārtraukta. Anejakulāciju iedala:

  1. absolūta– sēklas noplūdi nevar sasniegt arī masturbācijas laikā;
  2. nosacīta– ja sēklas noplūdi nevar sasniegt dzimumakta laikā, bet iespējams masturbējot.

Faktori, kuri veicina apgrūtinātas sēklas noplūdes rašanos

Psihogēnie
sēklas noplūdi ietekmē psiholoģiski faktori. Biežākais iemesls, kad vīrietim ir izveidojies nepareizi erotiskie stereotipi par dzimumaktu un tā norisi. Piemēram, pieradums masturbējot skatīties pornofilmas, kuru laikā mainās erotiski vizuāli kairinājumi, kas paaugstina uzbudinājumu un kopā ar dzimumlocekļa stimulāciju noved pie sēklas noplūdes. Dzimumakta laikā iztrūkst šie mainīgie vizuālie kairinājumu, līdz ar to uzbudinājums mazinās un nav iespējams dzimumakta laikā sasniegt sēklas noplūdi.

Ieraduma reflekss
lielākā daļa vīriešu uzsāk masturbāciju pusaudžu vecumā un kā nu kurš sevi apmierina. Viens iesācis rīvēties pret palagu, cits cieši satverot dzimumlocekli – radot dzimumlocekļa kairinājumu kāds nav iegūstams dzimumakta laikā. Līdz ar to, dzimumakta laikā, kairinājums ir nepietiekams un ilga dzimumakta laikā var zust erekcija. Kopš masturbācijas uzsākšanas veidojas un laika gaitā nostiprinās reflekss, kuru vēlākā laikā ir nepieciešams mainīt.

Alimentārie
alkohola, narkotisko vielu un citu vielu lietošanas rezultātā samazinās ejakulācijas centra jūtība (atrodas muguras smadzenēs) kā arī receptoru jūtība un impulsa pārvade. Šajos gadījumos, bieži novēro arī nenoturīgu erekciju – saceļas un pēc brītiņa atslābst.

Pēcoperācijas komplikācijas
pēc urīnpūšļa, priekšdziedzera, proktoloģiskām un citām mazā iegurņa operācijām, kura rezultātā tiek skarti dzimumlocekli inervējošie nervi.

Traumas – mugurkaula jostas rajona traumas, operācijas.

Medikamentozi izraisītas
lietojot dažādus preparātus, to rezultātā var pavājināties nervu impulsu pārvade un receptoru jūtība. Sēklas noplūdes traucējumus novēro pie diurētiķu, antidepresantu un citu preparātu lietošanas.

Infekcijas
uretrīti, prostatīts, urogenitālās sistēmas tuberkuloze.

Neiroloģiski traucējumi
Parkinsona slimība, izkaisītā skleroze, diabēta neiropātijas utt.

No apskatītā redzams, ka sēklas noplūdes traucējumus var izraisīt samērā daudz un dažādi faktori.

Aprūtinātas ejakulācijas cēloņu diagnostika

Diagnozēs pamatā ir vīrieša sūdzības par nespēju vai apgrūtinātu ejakulāciju seksa laikā.

Apgrūtinātas sēklas noplūdes gadījumā svarīga ir anamnēze, ko iegūst mērķtiecīgi izjautājot klientu, par viņa ieradumiem, seksuālo pieredzi, medikamentiem, kuri tiek lietoti utt.

Nākošā ir apskate, kur pārbauda ārējos dzimumorgānus, to inervāciju – jūtību, priekšdziedzera pārbaude. Kopumā tiek veikta padziļināta pshihoseksuāla izmeklēšana.

Apgrūtinātas ejakulācijas ārstēšana

Pamatojoties uz anamnēzē, apskatē un izmeklējumos iegūtiem rezultātiem, speciālists nozīmē ārstēšanu. ārstēšana ir kompleksa un tā sevī var ietvert:

  1. Seksa terapija– pamatojoties uz sniegto informāciju, tiek izskaidrots un iemācīts kā vieglāk sasniegt sēklas noplūde. Uzdotie uzdevumi tiek mājas apstākļos apgūti, īstenoti intīmo tuvības brīžos. Daļā gadījumu ir nepieciešams mainīt masturbācijas tehniku – radot dzimumaktam atbilstošu dzimumlocekļa kairinājumu, šim nolūkam var tikt nozīmēts izmantot māksligā maksts. Seksterapijas mērķis ir izmainīt esošos ieradumus un izveidojušos reflekuss.
  2. Priekšdziedzera masāža– lielā daļā gadījumu, priekšdziedzera masāža, anālā stimulācija uzlabo stāvokli un atvieglo ejakulācijas sasniegšanu.
  3. Neiroloģiski traucējumi var tik koriģēti ar elektrostimulāciju.
  4. Medikamentožā terapija– tiek izmantoti dažādas grupas preparāti, tai skaitā, lai noņemtu stresu un uztraukumu par neveiksmīgu dzimumaktu.