No medicīniskā viedokļa, priekšlaicīgu ejakulāciju iedala primārā un sekundārā. Ja vīrietim sēklas noplūde ir ātra kopš pirmajiem dzimumkontaktiem, dzīves laikā nav bijuši uzlabojumi – runa iet par primāru priekšlaicīgu ejakulāciju. Ja dzīves laikā vīrietim ir bijuši dzimumkontakti ar “normālu” ilgumu, bet kādā momentā sēklas noplūdes dzimumakta laikā sāk kļūt ātra un laika gaitā dzimumaktu ilgums samazinās, tad tiek runāts par sekundāru priekšlaicīgu ejakulāciju.

Primāra priekšlaicīga ejakulācija

Cēloņi var būt dažādi un biežākie no tiem ir: paaugstināta dzimumlocekļa galviņas jūtība, paaugstināta dzimumlocekļa jūtība, hiperreaktīva reakcija uz seksuāla rakstura darbībām (hiperseksuālisms), nepareiza ejakulācijas refleksa izveide masturbācijas laikā, kā arī neiroloģiska dabas traucējumu. Lai arī primāras priekšlaicīgas ejakulācijas pamatā nav iekaisīgi procesi dzimumceļos (priekšdziedzerī utt) – tomēr tie var būt sekundāri un daļā gadījumu arī primāras priekšlaicīgas ejakulācijas gadījumos var novērot iekaisīgus procesus. Šādās situācijās, piemēram konstatējot priekšlaicīga priekšdziedzera iekaisumu, tikai šī iekaisuma ārstēšana nedod pozitīvus rezultātus dzimumakta ilguma pagarināšanā.

Sekundāra priekšlaicīga ejakulācija

Biežākais cēlonis ir iekaisīgi procesi dzimumceļos un visbiežāk tas ir priekšdziedzera iekaisums – prostatīts. Nākošais no biežākajiem iemesls ir neregulāra seksuālā dzīve (sēklas noplūde) ar lielākiem vai mazākiem atturēšanās periodiem, ko var pavadīt arī erekcijas traucējumi – pavājināta, nenoturīga erekcija. Sekundārus ejakulācijas traucējumus parasti novēro kungiem brieduma gados un vecākiem.

Atkarībā no šī dalījuma tiek nozīmēta ārstēšana. Ja ejakulācijai ir sekundārs raksturs, tad vispirmām kārtām tiek novērsti tās cēloņi – ārstēts iekaisuma process, nodrošināta regulāra sēklas noplūde utt.

Primāras priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanas gadījumā pirmām kārtām tiek strādāts pie dzimumlocekļa, tās galviņas jūtības normalizēšanas, “pareiza” ejakulācijas reflektora reakcijas izveides, kuras pamatā ir seksterapija, paralēli var tik lietoti arī dažādi anestētiskie preparāti (smēres, pūšamos utt), kas var nedaudz pagarināt dzimumakta ilgumu. Ja tiek konstatēti iekaisuma procesi – tad tie obligāti ir vienlaicīgi jāārstē.

Viens no svarīgiem jautājumiem kā primāras, tā sekundāras priekšlaicīgas ejakulācijas gadījumā ir psiholoģiskās komponentes pievienošanās. Jo ilgāk vīrietis cieš no priekšlaicīgas ejakulācijas, jo nozīmīgāku lomu procesā ieņem psiholoģiskie faktori, kas laika gaitā var kļūt pat par ejakulācijas primāro iemeslu! Un šī iemesla dēļ, lielākajai daļai vīriešu, kuri cieš no priekšlaicīgas ejakulācijas vairāku gadu garumā ir ļoti grūti panākt jūtamus uzlabojumus. Praktiski ļoti nelielas iespējas ir izārstēt panākt jūtamus uzlabojumus vīrietim, kura seksuālā dzīve ilgst vairāk kā 20 gadus un kurš cieš no primāras priekšlaicīgas ejakulācijas. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi pievērst šim jautājumam pietiekoši lielu vērību un censties šo jautājumu risināt savlaicīgi – pēc iespējas ātrāk!