Impotence

Impotence – vīrietim nav iespējams sasniegt pietiekošu erekciju, kā rezultātā nav iespējams veikt dzimumaktu – ievadīt dzimumlocekli makstī. Impotences gadījumā vīrietim var būt saglabātas vēlmes un intereses par seksu, bet nespēja veikt dzimumaktu, psiholoģiski sāk mazināties interese un vēlmes pēc seksa. Impotences, kā arī citu erekcijas traucējumu gadījumos, bieži novēro priekšlaicīgu vai ātru sēklas noplūdi. Mēģinot pastiprināti stimulēt dzimumlocekli, lai panākt pietiekošu erekciju, tiek panākta sēklas noplūde pie nepietiekoši piebrieduša dzimumlocekļa.

Impotences cēloņi

  • psiholoģiski – stress, depresija utt. Viens no psiholoģisku faktoru radītiem erekcijas traucējumiem ir situācijas impotence – vīrietim, kuram ikdienā novēro labu erekciju, bet pirms dzimumakta zūd erekcija un viņš nav spējīgs veikt dzimumaktu. Situācijas impotenci bieži novēro jauniešiem uzsākot dzimumaktu, kā arī vīriešiem brieduma gados pie partneres maiņas, pēc ilgstošas seksuālās atturēšanās.
  • neiroloģiski – dažādu traumu izraisīti, piemēram, mugurkaulāju disku traumas, izkaisītā skleroze, narkotisko vielu un alkohola radīti nervu bojājumi, pēc mazā iegurņa operācijām.
  • arteriālo asinsvadu bojājumi: cukura diabēts, smēķēšana, hipertoniskā slimība utt.
  • venozās atteces traucējumi no dzimumorgāniem – bieži novēro riteņbraucējiem.
  • medikamentozi izraisīti – erekcijas traucējumus var izraisīt preparāti, kurus izmanto citu slimību ārstēšanā, piemēram, antidepresanti, trankvilizatori, apetītes apslāpētāji, kuņģa čūlas ārstēšanas medikamenti, kā arī asinsspiediena regulētāji, piemēram, urīndzenošie līdzekļi u.c.

Kā redzam, impotences cēloņi var būt ļoti daudz. Biežākie ir: aterosklerozes vai cukura diabēta izraisīti asinsvada bojājumi, kā arī alkohola un narkotisko vielu izraisīti asinsvadu bojājumi. Šo bojājumu rezultātā asinsvadi zaudē elastību, kļūst trausli, kas arī ir erekcijas traucējumu iemesls.

Normālā situācijā, nervu sistēmas impulsu ietekmē tiek izstrādātas speciālas vielas, kas atslābina dzimumlocekļa arteriālo asinsvadus un dzimumloceklī vairāk ieplūst asinis. Tai pat laikā dzimumlocekļa venozo asinsvadu tonuss pieaug, kas traucēta asins atplūde no dzimumlocekļa. Rezultātā dzimumloceklis uzpildās ar asinīm, kļūst ciets – rodas erekcija.

Rodoties asinsvadu bojājumiem vai nervu impulsu pārvades traucējumiem, šis mehānisms tiek izjaukts – rezultātā rodas nepilna vai nenoturīga erekcija. Daļā gadījumu, sākumā dzimumlocekļa pildījums palielinās, bet pēc brītiņa tas jau ir atslābis un atkārtoti panākt tā pildījumu neizdodas.

Erekcijas kvalitāti (erekcijas stiprumu un noturību) ietekmē daudzu ikdienišķi faktori, tai skaitā vīrieša dzīvesveids, uzturs, ieradumu, dienas režīms utt. Tāpēc, jebkuru erekcijas traucējumu gadījumā, neatkarīgi no vīrieša vecuma ir jākonsultējas ar ārstu seksologu vai urologu.

Situācijās, kad nespēja sasniegt pietiekošu erekciju tikai noteiktās situācijās, piemēram, pirms dzimumakta – runā par situācijas impotenci.