Gonoreja – tautā pazīstama ar nosaukumu “triperis” ir infekcijas slimība ar, kuru inficējas pārsvarā seksuālo kontaktu laikā, tā ir plaši izplatīta seksuāli transmisīvā slimība, visbiezāk ar to inficējas 18-30 gadu vecumā.  Parasti inficēšanās avots ir sieviete, jo atšķirībā no vīriešiem, sievietēm gonorejas klīniskās izpausmes ir vāji pamanāmas, kas ir iemesls, ka sieviete nezina, ka ir inficējusies.

Ar gonoreju iespējams inficēt jaundzimušo, ja māte slimo ar gonoreju. Ar dvieļiem, traukiem, no baseina ūdens un savādāk inficēties ar gonoreju ir praktiski neiespējams, jo gonokoks ir ļoti nenoturīgs apkārtējā vidē un, lai notiktu inficēšanās ir nepieciešams samerā liels daudzums šo mikrobu.

Inficējoties ar gonokoku rodas iekaisums gļotādā, sievietēm – dzemdes kanāla gļotādas iekaisums, vīriešiem – urīnkanāla iekaisums. Inficējoties orālā seksa laikā rodas gonokoka izraisīta angīna, kas klīniski neatšķiras no parastas angīnas. Nokļūstot gonokokam acīs – uz palkstiņa gļotādas var rasties gonokoga izraisīts acs iekaisums, kas var izraisīt neatgriežamas sekas – aklumu.

Gonoreja

Gonoreja parasti norit akūti

Vīrietim 2-4 dienas pēc seksuāla kontakta rodas diskomforta sajūta urinācijas laikā, diskomforta sajūta urīnkanālā, balti, dzeltenīgi izdalījumi no urīnkanāla. No rītiem izdalījumi ir vairāk, dienas laikā to daudzums var samazināties. izdalījumiem nonākot uz dzimumlocekļa galviņas un priekšādiņas – tie var iekaist, var veidoties balanopostīts.

Sievietēm kīniskā aina ir vāji izteikta, ja tiek skarts urīnkanāls (parasti iekaisums veidojas dzemdes kaklā), tad var būt sūdzības par diskomforta sajūtu urinācijas laikā. Sieviete var atzīmēt spēcīgākus izdalījumus, bet tos viņa var arī nepamanīt. Tāpēc, ka gonokoka izpausmes sievietei ir minimālas, savlaicīgi netiek konstatēta inficēšanās un sieviete var kļūt par infekcijas avotu.

Gonorejas izraisīts proktīts

Inficēšanās notiek anālā seksa laikā, kad taisnajā zarnā nonāk gonokoks. proktīta gadījumā sūdzas par niezi anālās atveres rajonā, diskomforta sajūtu defikācijas laikā, gļaotaini-strutainiem izdalījumiem no anālās atveres. Anālā atvere parasti šādos gadījumos ir apsārtusi, palielinātas anālās atveres krokas, uz gļotādas var būt kondilomas.

Gonorejas izraisīts faringīts

Gonokoka izraisīts faringīts un stomatīts

Inficēšanās orālā seksa laikā var radīt mutes gļotāds iekaisumu, tai skaitā mandeļu iekaisumu – angīnu. Raksturojas ar paaugstinātu siekalu daudzu izdali, sāpes kaklā, diskomforta sajūtu mutes gļotādā. Gonokoku angīna parasti norit ar spontānu pašizveseļosānos 3-4 dienu laikā.

Gonorejas hroniska forma

Neārstējot vai neizārstējot – bieži pašārstēšanās rezultātā, gonorejas infekcija pāriet hroniskā formā. Pie hroniskas gonorejas infekcijas ne vīrietim, ne sievietei parasti sūdzību nav un arī objektīvi parasti neatrod nekādu atradni, kas liecinātu par šo infekciju. Tikai veicot analīzes, tiek konstatēta šī gonokoka infekcijas forma.

Hroniska gonokoka infekcijas gadījumā rodas dzimumorgānu hroniski iekaisumi (hronisks prostatīts, olnīcu iekaisumi utt) un var radīt neatgriezeniskus traucējumus, piemēram, neauglību. Cilvēks ar hronisku gonoreju ir šīs infekcijas izplatības perēklis – dzimumkontakta laikā nodod infekcija savam partnerim.

Gonorejas diagnostika

Gonorejas diagnozi uzstāda pamatojoties no apskatē iegītiem rezultātiem un tikai pēc laboratorisko izmeklējumu apstiprinājuma.

Gonorejas ārstēšana

Gonorejas ārstēšanu nozīmē ārsts, pēc ārstēšanas kursa tiek veiktas kontroles analīzes. Ārstēšanās laikā nedrīgst stāties dzimumkontaktos, lai neinficētu citus. Pēc ārstēšanas pret gonokoku neveidojas imunitāte – tātad, pastāv iespēja inficēties atkārtoti.

Profilakse

  • Seksuālo attiecību laikā izmantot prezervatīvus;
  • Pēc seksuāla kontakta apstrādāt dzimumorgānus (izskalot maksti, urīnkanālu) ar speciālu dezinfekcijas līdzekli vai tuvāko 2 stundu laikā veikt STS profilaksi;
  • Reizi gadā veikt pārbaudes uz STS, nedēļu pēc gadījuma seksa veikt kontroles analīzes;
  • Ierobežot gadījuma rakstura seksuālos kontaktus.