Sifiliss – slimība ar kuru inficējas pārsvarā seksuālo kontaktu laikā. Slimību izraisa Bālā Trepanēma (Treponema Pallidum), norit cikliski – viļveidīgi remisijas fāzes mijas ar paasinājuma fāzēm. Slimības rezultātā audos un orgānos veidojas perekļveida bojājumi.

Inficēšanās ar sifilisu galvenokārt notiek seksuālo kontaktu laikā – vaginālā, anālā, orālā seksa laikā, kā arī transplacentāri (no mātes bērnam). Retāk inficēšanās notiek introvenozo narkotiku lietošanas ceļā. Tapēc sifilisu iedala iegūtā un iedzimtā sifilisā.

Sifiliss - venēriskās slimības

Sifilisa norisē izšķir vairākas stadijas:

  • inkubācijas periods, kas vidēji ilgst 3-4 nedēļas – no infekcijas iekļūšanas brīža organismā līdz pirmārā šankra parādīšanās brīdim;
  • primārs sifiliss – cietā šankra periods – infekcijas ieejas vietā veidojas cietais šankrs (sk.attēlu) – parasti apaļas formas, dažāda izmēra nesāpīga čūla. Cietais šankrs veidojas vietā, kur infekcija iekļuvusi organismā – uz dzimumorgāniem, pirksta, mēles, lūpām vai citur. Ilgst 1-1,5 mēnesi un cietais šankrs izzūd arī bez ārstēšanas.
  • seksundārs sifiliss – izpaušas ar gļotādas, ādas, centrālās nervu sistēmas un iekšējo orgānu bojājumiem. Šī stadija sākas vidēji 9-10 nedēļas pēc inficēšanās un var ilgt līdz pat 5 gadiem. Sekundāra sifilisa laikā periodiski rodas izsitumi par visu ķermeni, sākumā izsitumi ir nelieli, vēlāk tie kļūst lielāki.
  • terciālais sifiliss – pēdējā sifilisa norises stadija. Neārstējot rodas neatgriezeniskas izmaiņas iekšējos orgānos, ādā un gļotādā – veidojas sifilītiskas gummas.

Ar sifilisu ir iespējams inficēties atkārtoti, izārstējot sifilusu imumitāte pret to neveidojas.

Sifilisa klīniskās izpausmes

Primārs sifiliss

Slimības izpausme sākas ar cietā šankra veidošanos vietā, kur mikrobs iekļuvis organismā. Parasti tas notiek 3-5 nedēļā pēc inficēšanās. Sākumā cietais šankrs izskatās kā neliels nobrāzums, tas ir nesāpīgs, pēc tam veidojas tāds kā pūslītis, kuram pārplīstot veidojas nesāpīga čūliņa.

Sifiliss - cietais šankrs

Cietā šankra izmēri un skaits var būt dažādi. Parasti tas traucē tikai vizuāli. Pēc cietā šankra rašanās, palielinās tuvākie limfmezgli, kuri var palielināties pat baloža olas lielumā.

Sekundārs sifiliss

Raksturīgs paasinājumu fāžu mīšanās ar remisijas fāzām. Katra fāzes visējais ilgums 1-1,5 mēneši. Sākotnēji, paasinājumu fāzē parādas nelieli izsitumi uz visa ķermeņa, bet raksturīgākās vietas ir ķermeņa sāni. Izsitumi var būt ļoti niecīgi – kā mazi adatas dūrieni. Nākošā paasinājuma laikā izsitumi kļūst lielāki, parādas arī uz plaukstām un pēdām. Var veidoties nelieli ar šķidrumu pildīti pūslīši. Pēc puslīšu pārplīšanas, to vietā paliek stiprāk izteikta pigmentācija.

Primārais sifilis

Terciālais sifiliss

Neārstējot, sifiliss pāriet trešajā slimības, kas var sākties 3-4 gadus pēc inficēšanās. Raksturojas ar neatgriezenisku bojājumu veidošanos iekšējos orgānos, ādā, glōtādā, kaulos un nervu sistēmā. Veidojas bojājumu perēķļi, kuros noteik audu bojāeja – nekroze.

Sifilisa diagnostika

  • apskates rezultātā iegūtā objektīvā atradne;
  • mikroskopiski – Bālās Treponēmas atradne materiālā no cietā šankra uc materiāla;
  • asins analīzes (RPR, TPHA uc)

Sifilisa ārstēšana

Iegūtu sifilisu var izārstēt pilnībā. Ļoti svarīgi ir savlaicīgi diagnosticēt un uzsākt ārstēšanu. Pēc sifilisa izārstēšanas nerodas imunitāte priet Bālo Treponēmu, tāpēc pastāv risks inficēties atkārtoti! Ļoti svarīgi – nenodarboties ar pašārstēšanos!

Pēc izārstēta sifilisa, asins analīzēs saglabāsies specifiskās antievielas pret sifilisa izraisītāju –  Bālo Treponēmu

Grūtniecības laikā diagnosticēts sifiliss var būt iemesls medicīniskam abortam.