Smailās kondilomas

Smailās kondilomas – dzimumorgānu kārpas, kuras izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Mūsdienās viena no izplatītākajām slimībām ar kurām inficējas seksuālo kontaktu laikā. CPV izraisa dzimumorgānu kārpu rašanos un sievietēm veicina dzemdes kakla vēža attīstību. Šī iemesla dēļ, sievietēm tiek ieteikts vakcinēties pret CPV.

Kārpas ir aptuveni vienādā daudzumā sastopamas kā vīriešiem tā sievietēm. CPV skar ādas un gļotādas virsējo epitēliju izraisot specifisku kārpu veidošanos, kuras pamatojoties uz to izskatu sauc par smailajām kondilomām. Pēc izskata šīs kārpas patiesi atgādina kā nelielas piramīdas uz nelielas kājiņas, bet tām kļūstot lielākām, to virsma var mainīties.

Ar CPV inficējas tieša kontakta laikā – inficētajai ādai beržoties pret veselu ādu. Nav konkrēti noteikts laiks no inficēšanās brīža līdz kārpu rašanās brīdim. tas var būt no dažām nedēļām līdz pat dažiem gadiem. Daļā gadījumu, inficētam ar CPV nemaz smailās kondilomas neveidojas. Pētījumos ir noskaidrots, ja viens partneris ir inficēts ar CPV, tad 50% gadījumu, šo vīrusu atrod arī otra partnera organismā.

Tātad, CPV izraisa kārpu veidošanos uz gļotādas un arī uz ādas. Visbiežāk kondilomas novēro vīriešiem uz dzimumlocekļa priekšādiņas iekšējās lapiņas, bet tās var būt arī uz dzimumlocekļa ādas un dzimumlocekļa galviņas. sākotnēji parādās viena – mātes kārpa, pēc tam rodas citas.

Smailās kondilomas
Smailās kondilomas

Var arī vienlaicīgi parādīties vairākas sīkas kārpas. Sievietēm smailās kondilomas visbiežāk atrod uz ārējām kaunuma lūpām, dzemdes kakla un makstī. Smailās kondilomas var būt arī mutes dobumā un uz lūpām (inficēšanās orālā seksa laikā).

Smailās kondilomas var veidoties arī anālās atveres rajonā un taisnajā zarnā.

Klīniskā norise

Biežāk, parādoties kārpām, tās lēnām palielinās izmēros un palielinās to daudzums. Ļoti reti novēro situāciju, kad kārpas pašas izzūd, retākos gadījumos kārpu daudzums un izmērs nemainās ilgākā laika posmā. Kārpas ar laiku var malignizēties – pārvērsties ļaundabīgā audzējā.

Ārstēšana

Smailās kondilomas noņem (piededzina) ar ķīmiskām vielām, šķidro slāpekli vai noņem ar elektrokoagulāciju. Ļoti svarīgi ir neielaist un pēc iespējas agrāk vērsties pie ārsta, lai no šīm kārpām atbrīvotos!