Viens no bieži sastopamiem jautājumiem, kas uztrauc vīriešus ir krūšu palielināšanās – vīriešu krūtis piebriest un sāk līdzināties sieviešu krūtīm. Medicīnā to sauc par ginekomastiju. Krūšu palielināšanos novēro zēniem uzreiz pēc piedzimšanas, pēc kāda laika krūšu dziedzeru piebriedums izzūd

Nākošais dzīves posms, kurā var novērot krūšu dziedzeru palielināšanos ir pubertātes vecums (10-18 gadu vecumā). Parasti puiši jūt, ka viņu krūtis ir nedaudz piebriedušas, tās var būt nedaudz jūtīgas un vizuāli atgādina jaunu meiteņu krūšu dziedzerus. Parasti, pāris gadu laikā šīs pazīmes izzūd, bet daļai puišu, palielināti krūšu dziedzeri saglabājas arī pēc 18 gadu vecuma.

Ginekomastija

Bieži, ginekomastiju novēro vīriešiem pēc 40 gadu vecuma, kad organismā sāk samazināties androgēno hormonu līmenis, bet nedaudz paaugstinās sievišķo hormonu līmenis.

Ginekomastija novēro aptuveni 40-60% vīriešu dažādos dzīves periodos un tikai 10% gadījumu ginekomcastijas simptomi saglabājas pastāvīgi un visbiežāk to novēro gadījumos, ja ginekomastijas simptomi rodas vai saglabājas pēc 18 gadus vecuma. Parasti ginekomastija, kura radusies pilngadīgiem vīriešiem, ir neatgriezeniska.

Ginekomastijas galvenais cēlonis ir disbalanss starp sievišķo un vīrišķo hormonu līmeni ar prevalējošu sievišķo hormonu darbību. Šo disbalansu var rasties pubertātes vecumā, strauji augot organismam, īpaši, ja ir nosliece uz aptaukošanos. To var izraisīt dažādu medikamentu regulāra lietošana, aknu ciroze utt. Ginekomastiju bieži novēro vīriešiem, kuri lai ātrāk uzaudzētu ķermeņa masu, neapdomīgi lietojuši hormonus un citas piedevas, kas vēlākā periodā izraisa krasus vielmaiņas traucējumus.

Palielināti krūšu dziedzeri, kuri atgādina nelielas sieviešu krūtis, īpaši jauniem vīriešiem, rada izteiktu diskomfortu. Viņi izvairās staigāt ar atklātu ķermeņa augšdaļu vai nēsāt pieguļošus kreklus. Ir traucētās tādas normālas dzīves aktivitātes kā peldēšana, sportošana, sauļošanās un mīlēšanās, jo vīrieši kautrējas par savām sievišķīgajām krūtīm.

Ginekomastijas ārstēšana

Lai uzsāktu ginekomastijas ārstēšanu, sākotnēji ir jāatrod tās cēlonis. Ja ginekomastiju izraisījuši medikamenti, to lietošana ir jāpārtrauc vai tie jāaizstāj ar citiem. Ja to izraisa kāda cita pamatslimība (hipogonādisms, hipertireoze, aknu ciroze, sēklinieku audzējs utt) jāārstē pamatslimība.

Bieži, īpaši jauniem vīriešiem neizdodas diagnosticēt primāro cēloni un tādos gadījumos runā par ideopātisku ginekomastiju, kur pamatā ir vīrišķo un sievišķo hormonu līdzsvara traucējumi. Ja krūšu dziedzeri ir ievērojami palielināti, tad var izvēlēties radikālu risinājumu – operāciju, kuras laikā tiks izņemti krūšu dziedzeri.

Ja krūšu dziedzeri vīrietim ir nedaudz palielināti, ieteicama ir medikamentoza terapija, kas apturēs krūšu palielināšanos un pakāpeniski krūtis samazināsies, un ieņems normālu vīriešu krūšu izskatu.

Pieteikties uz Konsultāciju!

Uz Augšu